تحلیل بازار مسکن

تحلیل بازار مسکن


Share Button

در این قسمت مواردی در مورد بازار مسکن و موضوعات مشابه منتشر میشود امیدواریم مفید و مثمر ثمر واقع شود.


سیر نزولی قیمت املاک لوکس و تجاری

تاریخ انتشار : 1395/09/09

 

مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حباب قیمت مسکن گران‌قیمت و مسکن تجاری هنوز تخلیه نشده است، گفت: برای واحدهای تجاری پیش‌بینی می‌کنم قیمت‌ها نزولی باشد و برای مسکن گران‌قیمت هم در سال آینده افزایش قیمت متصور نخواهم بود.

حسین عبده تبریزی کارشناس اقتصادی و مشاور وزیر راه و شهرسازی درخصوص پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن طی ماه‌های آینده گفت: اصولا برنامه و هدف دولت این نیست که مسکن را به وسیله پس‌انداز –کالای سرمایه‌ای – تبدیل بکند، همان‌طور که ارز هم نباید وسیله پس‌انداز شود. در همه جای دنیا مردم برای پس‌انداز پول خود را به بانک یا بازار سرمایه می‌دهند، بنابراین دولت هیچ علاقه‌ای ندارد که بازار خریدوفروش مسکن وسیله پس‌انداز شود.

 عبده تبریزی گفت: خوشبختانه در حال حاضر کسی برای سرمایه‌گذاری سراغ ارز و مسکن نمی‌رود. نگاه به مسکن در کشور تغییر ساختاری کرده است، در دو سه سال به‌صورت هیجانی سرمایه‌گذاری‌های کلانی در مسکن گران‌قیمت و مسکن تجاری صورت گرفته و طبعا مدت زیادی طول می‌کشد که حباب قیمتی در این بخش از بازار مسکن که طی آن دو سه سال ایجادشده تخلیه شود.

 این کارشناس اقتصادی ادامه داد: برای واحدهای تجاری طی ماه‌های پیش رو پیش‌بینی می‌کنم قیمت‌ها نزولی باشد، در برخی شهرها به نسبت هر پنج خانوار یک واحد تجاری وجود دارد بنابراین دیگر نیاز به واحد تجاری نداریم و مردم نیز اگر بخواهند کسب‌وکار راه بیندازند به دنبال اجاره واحد تجاری خواهند بود، نه خرید آن. پیش‌بینی بعدی من در مورد مسکن گران‌قیمت است که این واحدها هم در سال آینده افزایش قیمتی در حد تورم نخواهند داشت.

 وی تصریح کرد: برای سرمایه‌گذاری بعد از سپرده‌گذاری در بانک‌ها بیشترین بازدهی را بازار سرمایه دارد، اگر میزان پس‌انداز مردم رقم کوچکی حدود 20 تا 30 میلیون باشد بانک‌ها بهترین مکان برای سرمایه‌گذاری است، برای رقم‌های بالای 100 میلیون تومان نیز سرمایه‌گذاری در بورس از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهترین اقدام خواهد بود.


آيا دريافت وام خريد مسكن 80 ميليون توماني صندوق پس انداز يكم، اقتصادي است؟ 

تاریخ انتشار : 1395/09/08

 

برخي افراد بيان مي كنند كه قسط حدودا 930 هزار توماني اين وام زياد است و در نهايت بانك، 55 ميليون تومان بيشتر از پولي كه مي دهد را پس مي گيرد. حال سوال اين است كه اخذ اين وام، اقتصادي است؟

براي پاسخ به اين سوال بايد توجه داشت كه موضوع مبلغ اقساط و سود، تا حدودی با یکدیگر متفاوت است؛ هرچند که عموماً مردم، آنها را با هم میسنجند و به صورتِ چالش، مطرح میشود:

سود: از آنجایی که هدف ضمنی دولت، حمایت است، نرخ سود این تسهیلات، پایینتر از تسهیلات رایج نظام بانکی است. با فرض ارائه تسهیلات 80 میلیون تومانی با نرخ 9.5% با دوره بازپرداخت 12 ساله، کل سود پرداختی به بانک حدود 55 میلیون تومان خواهد بود. برای بسیاری از مردم، چنین عددی سنگین به نظر میرسد، این در حالی است که از رشد قیمت مسکن در آینده و حذف اجاره بها غفلت میشود.

بازدهی متوسط سالانه مسکن در ایران طی دو دهه گذشته، با درنظر گرفتن رشد قیمت، اجاره بها و استهلاک، حداقل10% بیش از نرخ سود 9.5% این نوع تسهیلات بوده است. به عبارت دیگر، دریافت کننده تسهیلات در مجموع 55 میلیون تومان سود در طی 12 سال به بانک میپردازد؛ ولی عایدی وی از محل نپرداختن اجاره بها و رشد قیمت مسکن در اين مدت، به مراتب بيشتر خواهد بود.

قسط: با فرض ارائه تسهیلات 80 میلیون تومانی با نرخ 9.5% با دوره بازپرداخت 12 ساله، مبلغ هر قسط 933 هزار تومان خواهد بودکه معادل اجاره یک واحد 40 متری در تهران در سال 1395 است!

از منظری دیگر، در مقطع كنونی نیز خانوارهای مستأجران، مجبورند هزینه مسكن را تأمین کنند و در واقع با اخذ تسهیلات، میتوانند اقساط را جایگزین اجاره بهای پرداختی نمایند. براین اساس، اخذ وام 80 ميليوني صندوق پس انداز يكم میتواند موقعیت مناسبی را برای خانوارهای دارای پسانداز به وجود آورد.

منبع بهروز ملکی دکترای اقتصاد

برو بالا