نکات حقوقی قبل از خریدخانه

نکات حقوقی قبل از خریدخانه


Share Button

به نام خداوند مهربان و عدالت گستر

 

10 نکته حقوقی که قبل از  خرید خانه باید بدانید

با ذکر نکات حقوقی قبل از خرید منزل همراه شما هستیم.

1. اطلاع از آخرین وضعیت ملک

قبل از خرید ملک باید بدانید که ملک مورد نظر شما دقیقا چه وضعیتی دارد.هر ملک مسکونی دارای یک پلاک ثبتی هست بنابراین شما می توانید با مراجعه به دفتر اسناد رسمی و ارایه پلاک ثبتی ملک مورد معامله از آخرین وضعیت آن و بخصوص ممنوع المعامله بودن آن اطلاع حاصل کنید.

2.مراجعه به بنگاه های معتبر

این نکته را مد نظر داشته باشید که اگه دوست و آشنای شما بنگاه معاملات ملک دارد دلیل نمی شود که به آن مراجعه کنید….  حتماً حتماً باید از بنگا ه های دارای پروانه و کد رهگیری استفاده کنید این کار هم باعث جلوگیری از تخلف می شود و هم باعث جلوگیری از صوری بودن معامله.

3. فروش مال غیر

حتماً حتماً باید توجه داشته باشید که خانه ای که می خواهید بخرید مال غیر نباشه..یعنی چی؟..توضیح تکمیلی

مال غیر یعنی اینکه مالی که مورد معامله قرار میگیرد مال خودشخص معامله کننده باشه یعنی سند به اسم خودش باشه واگه سند به اسم خودش نیست باید وکالت نامه داشته باشدکه در ادامه بیشتر درباره اش توضیح می دهیم  پس حتماً شخصاً سند وشناسنامه شخص طرف معامله رو بررسی نماییید.

4.سند دار بودن ملک

سند شناسنامه ملکه .طبق قانون ثبت مالک اصلی ملک کسی هست که سند رسمی داشته باشه و سند مقابل سند عادی یعنی قولنامه هست توجه داشته باش که اگه خانه قولنامه ای هست فروشنده اول سند رسمی داشته باشه و این از طریق استعلام اسناد رسمی ممکنه و اگه خواستید خانه بخرید حتماً انتقال با سند رسمی باشه نه با سند عادی و وکالت تام الختیارتا گرفتار مسایلی چون معامله معارض و انتقال مال غیر نشوید.

5. قابلیت انتقال ملک

ملک مسکونی باید قابلیت نقل و انتقال داشته باشد یعنی در رهن نباشد و در وقف نباشد پس قبل از خرید خانه حتماً این مورد باید بررسی بشود از طرق استعلام اداره ثبت ودفتر اسناد رسمی این مورد میتواند مثل مورد بالا باشه مثل این مورد که سند در گرو بانک باشد بنابراین یا قولنامه ای معامله میکند تا معلوم نشود.

6.مشاع بودن منزل

اگر منزل مشاع باشد بدین صورت که فروشندگان متعدد باشند میبایست سهم هر کدام دقیق و مشخص تعیین شده باشد و همینطور است خریداران میزان سهم آن ها در مالیکیت جدیدشان باید احراز شود و در صورت تعدد همه افراد و شرکا باید حضور پیدا کنند بدلیل عدم وقوع جرم انتقال مال غیر و معامله فضولی . پس همه شرکا راضی و حاضر باشند

7. وجود چک

اگر در معامله منزل از چک استفاده میکنید حتما تاریخ و مبلغ و شماره چک ها را در سند ذکر نمایید توجه داشته باشید که چک بدون خط خوردگی باشد. برخی از مالکان آپارتمان ها و مجتمع ها برای فروش یک واحد خود از خریدار یک چک بابت تضمین میخواهند در این صورت حتما پشت چک قید شود که این چک بابت ضمانت میباشد تا دچارتعقیب کیفری صدور چک پرداخت نشدنی نشوید.

8. حضور شاهد

همانطور که در هر قراردادی حضور شاهد الزامی هست در هنگام خرید و معامله خانه هم حضور دو شاهد الزامی هست همه ی این تدابیر پیش بینی شده است که حق شما پایمال نشود گواهان میبایست در پایان قردار نام خود را نوشته و امضا و تاریخ بزنند و هم چنین نوشتن صورت جلسه مدارکی که نزد بنگاه به امانت گذاشته اید اعم از چک/سند/مبایعه نامه و… و رسید دریافت نماییید و در پایان کار باید بنگاه به شما کد رهگیری ارایه دهد.

9 . وجود وکالتنامه فروش

 همانطور که قبلا عرض کردیم سند باید یا به اسم شخصی باشدکه آمده پای معامله یا اختیار فروش از طرف صاحب اصلی داشته باشه با وکالت نامه رسمی و محضری. پس به وکالت نامه های دستی و عادی اعتماد نکنید و اگر رسمی بود دقت کنید به اختیارات و حوزه فعالیت وکیل شاید فقط وکالت در انجام امور اداری و گواهی امضا باشد نه وکالت تام الاختیار یا وکالت نامه فروش منزل به صورت تصریح شده .و در مورد وکالت نامه ها امکان صدور چک در وجه وکیل هم ممکن است که روال هم به همین نحو است که پول را وکیل بگیرد و بعد خودش به صاحب اصلی بدهد .نکته حائز اهمیت در وکالت نامه ها اهمیت دقیق آنهاست تا دچار اشتباه نشوید بسیارند کسانی که بخاطر کم دقتی و عدم مطالعه متن وکالت نامه دچار مشکلاتی شدند. پس شما دوست عزیز با دانستن این نکات ریز میتوانید خود را ازاین مشکلات مصون دارید.

10 . وضعیت ملک در تصرف

چنانچه ملک در تصرف مستاجر و یا هر شخص دیگری باشد از متصرف در مورد چگونگی توافقش با فروشنده در خصوص تخلیه و یا تمدید قرارداد حتما سوال نماییید همانطور که مستحضرید قرارداد خرید و فروش هیچ خللی به قرارداد اجاره وارد نمیکند و با تغییر موجر و صاحب اصلی قرارداد اجاره همچنان قابل اجراست.به عنوان مثال شما ممکن است چند ساله اجاره کرده باشد یا رهن کرده باشد که این نکات و اطلاعات حتماً قبل ازخرید می بایست جمع آوری شود.

 منبع : محسن حسینیان
www.adlsara.com

 

برو بالا