چرا اعتدال و ثبات پيش نياز رشد اقتصادى در چهار سال آينده است ؟
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۶
صرف ۳۶۰ هزار میلیاردتومان درحوزه راهسازی
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶
 موضوع: انتخابات و مسکن
پرسش: بازار مسکن چه رابطه ای با انتخابات دارد؟
پاسخ:انتخابات به خودی خود، تاثیر مستقیمی بر بازار مسکن نگذاشته و آنچه گاه توسط برخی از افراد در خصوص تاثیر انخابات بر بازار مسکن عنوان می شود در واقع تاثیرات غیرمستقیمی است که از کانال تغییر متغیرهای اقتصاد کلان بر بازار مسکن تحمیل می شود.
البته بدیهی است که برنامه هر دولتی برای بخش مسکن نیز میتواند متفاوت از دولت دیگر باشد و به تبع، تاثیر این برنامه ها بر بخش مسکن انکارپذیر نیست.
پرسش: آیا استراتژی خرید خانه پیش از تشکیل دولت های جدید استراتژی درستی است؟
پاسخ:بازار مسکن در دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری (سال ۹۲)، در آستانه ورود به رکود و در این دوره (سال ۹۶) در آستانه ورود به رونق نسبی است و طبیعتا نمی توان یک حکم کلی برای رابطه بازار مسکن و انتخابات ریاست جمهوری ارائه نمود.  نیم نگاهی به پیشینه بازار مسکن نیز حاکی از آن است که رفتار بازار مسکن در سال¬های انتخابات ریاست جمهوری (۷۲-۷۶-۸۰-۸۴-۸۸-۹۲-۹۶) همسان نمیباشد
پرسش:در دوره قبل، شاهد بودیم صعود مداوم قيمت مسكن، چند روز مانده به انتخابات رياست‌جمهوری در خردادماه سال۹۲ متوقف شد و بازار وارد دوره رکود گردید. چرا چنین اتفاقی افتاد؟ آیا در این دوره نیز شاهد همین مساله خواهیم بود؟
پاسخ:بازار مسکن کشور طی سالهای پیش از ۹۲ شرایط خاصی را سپری مینمود؛ بطوریکه با دوپینگ پولی-مالیِ بخش مسکن، شاهد افزایش شدید قیمت مسکن و رشد نامتعارف عرضه مسکن در آن سال ها بودیم. به عنوان مثال طی سالهای ۸۹ تا ۹۲ برای ساخت ۷۵۰ هزار واحد مسکونی در شهر تهران، پروانه ساختمانی صادر شد که معادل ۳۰ درصد کل موجودی مسکن در این شهر بود! طی همین مدت، قیمت مسکن حدود ۱۵۰ درصد رشد نمود! تامل در این اعداد، حاکی از غیرطبیعی بودن و غیرقابل دوام بودن شرایط بود. بر این مبنا، بازار مسکن از سال ۹۲ وارد دوره رکودی خود شد. بنابراین رکود بازار مسکن پس از انتخابات پیشین، دارای علل بنیادین بوده و نمیتوان همان الگو را به دوره کنونی انتخابات، تسری داد.
پرسش:محتملترین سناریوی قیمت مسکن تهران در سال ۹۶ چیست؟
پاسخ:سه سناریوی ۱.کاهش، ۲.ثبات و ۳.شوک قیمت مسکن از احتمال وقوعِ اندکی برخوردارند. محتملترین سناریو برای سال ۹۶، رشد ملایم قیمت مسکن در حول و حوش نرخ تورم عمومی کنونی است.
پرسش: به چه دلیل امکان شوک قیمت مسکن در سال ۹۶ وجود ندارد؟
پاسخ: حجم بالای خانه های خالی، نرخ بالای سود بانکی، نرخ پایین تورم عمومی و… امکان رشد بالای قیمت مسکن را منتفی میکند.
پرسش:چرا نهادسازی وزارت راه و شهرسازي به نتایج ملموسی در بخش مسکن دست نیافته است؟
پاسخ: در پاسخ به این نقد،  میبایست بر زمان‌بر بودن راه‌اندازي و خصوصا توسعه اكثرِ نهادها توجه نمود. براي روشن شدن موضوع، مثالي عرض مي كنم: هنگامي كه يك قرن قبل، نهاد ثبت احوال، فعاليت خود را آغاز نمود، سال‌ها و حتي دهه‌ها طول كشيد تا به بالندگي و توسعه برسد ولي هم اكنون حتي تصور يك ماه تعطيلي اين نهادِ ارزشمند نيز خارج از تصور است. اين مساله درخصوص نهادها و ابزارهاي مالي و اقتصادي مسكن نيز قابل رديابي و مشاهده است.
به‌نظرم دولت يازدهم هم می‌توانست همانند اسلاف خود، بانک مرکزی را مجاب يا اگر بخواهم دقيقتر بگويم، مجبور به تزریق پول پرقدرت به بخش مسکن، به عنوان ساده ترین و سریع ترین روش ممکن نموده، برنامه‌های پوپوليستي را در بخش مسکن اجرائی نماید.
پرسش: به نظر میرسد طرح مسکن مهر، ابزار قدرتمندی در دست منتقدین دولت است. چرا دولت یازدهم نتوانست طرحی را جایگزینی مسکن مهر نماید؟
پاسخ: منتقدین دولت میخواهند بابهره مندی از رسانه ها و تریبونهایی که در اختیار دارند و البته به مدد حافظه تاریخی  کوتاه مدتِ بسیاری از مردم، افکار عمومی را مهندسی نمایند. متاسفانه تیم رسانه ای دولت، تا همین اواخر در خواب بود و تازه در این واپسین روزهای دولت یازدهم، به تحرک درآمده است. بااینحال در همین مجال باید با آگاهی بخشی به جامعه، مسیر انتخاب صحیح را روشن نمود.
این وظیفه تیم رسانه ای دولت است که برای افکار عمومی روشن نماید که اجرای طرحي مثل مسکن مهر، به بهاي افزايش ۴۰ درصدي پايه پولي، جایِ افتخار نیست. ضمن اينكه نباید فراموش نمود که تعهد دولت يازدهم مبني بر تكميل و قابل سكونت نمودن
طرح مسكن مهر، ابتكار عمل این دولت در حوزه مسكن را تا حدود زیادی محدود نمود.
علاوه براین در ارزیابی عملکرد دولت یازدهم حتما باید به بستری که دولت، چهار سال قبل کار را تحویل گرفت نیز توجه کنیم: هرگز فراموش نکنیم؛ تَکرار میکنم فراموش نکنیم در ابتدای دولت یازدهم، تورم عمومی نقطه به نقطه، ۴۵ درصد و رشد اقتصادی، منفی ۷ درصد بود.

منبع:کانال تلگرام تحلیل بازار مسکن

قیمت آپارتمان در سهند تبریز

قیمت آپارتمان در سهند تبریز

قیمت آپارتمان در سهند تبریز

قیمت آپارتمان در سهند تبریز

قیمت آپارتمان در سهند تبریز
قیمت آپارتمان در سهند تبریز
قیمت آپارتمان در سهند تبریز

قیمت آپارتمان در سهند تبریز