شرایط دریافت وام مسکن برای مالکان
خرداد ۲, ۱۳۹۶
بهروز ملکی از زوایای پیدا و پنهان می گوید
خرداد ۴, ۱۳۹۶
 افزایش وام مسکن لازم بود، اما ناکافی است
بهروز ملکی می‌گوید: در رابطه با میزان تاثیرگذاری وام مسکن در افزایش قیمت مسکن در ایران عموماً اغراق صورت می‌گیرد. مبانی نظری و تجربی موضوع نیز موید تاثیر موقتی افزایش وام خرید بر قیمت مسکن است و عمدتاً نمی‌توان افزایش وام خرید را علت افزایش قیمت مسکن تلقی کرد.
وام‌های جدید مسکن چه اثری بر بازار مسکن می‌گذارد؟ آیا با تنوع سبد تسهیلات و افزایش قدرت خرید مسکن زمینه رونق بازار مسکن فراهم خواهد شد؟ چه تفاوت‌هایی میان سبد ۹۶ تسهیلات خرید مسکن با سبد سال‌های ۹۴ و ۹۵ وجود دارد؟ اینها بخشی از پرسش‌هایی است که این روزها با تصمیم جدید شورای پول و اعتبار پیرامون تسهیلات مسکن مطرح شده که در این رابطه بهروز ملکی تحلیلگر اقتصادی می‌گوید: «تفکیک مجردها از زوجین در سبد جدید تسهیلات مسکن به نفع تقاضای مصرفی طبقه متوسط و مانعی برای ورود و خروج آزادانه تقاضای سوداگرانه است.» او می‌گوید: «در مجموع تصمیمات دولت یازدهم درباره افزایش وام خرید مسکن را لازم ولی ناکافی ارزیابی می‌کنم؛ از این‌رو انتظار می‌رود در گام‌های بعدی، با افزایش وام خرید مسکن، شاهد تاثیرگذاری بیشتر آن بر قدرت خرید متقاضیان مسکن، به‌ویژه در کلانشهرها باشیم.» شرح این گفت و گو را در ادامه می‌خوانید.
 به نظر شما دولت در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری چرا تصمیم گرفت وام‌های مسکن را افزایش دهد؟ ارزیابی شما از ضرورت این اقدام چیست؟
این مساله هیچ ارتباطی با انتخابات ریاست‌جمهوری ندارد. نگاهی به عملکرد چهارساله دولت یازدهم حاکی از توسعه ابزارهای مالی در بخش مسکن است. یکی از برنامه‌های دولت، افزایش نسبت مبلغ وام (تسهیلات) به ارزش واحد مسکونی (LTV) در سیستم تامین مالی ایران است. باید توجه داشت نسبت اندک LTV موجب از بین رفتن اصلی‌ترین کارکرد نظام تامین مالی مسکن (یعنی کمک به تبدیل تقاضای بالقوه خرید مسکن به تقاضای بالفعل) می‌شود. در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته، سهم بالایی از قیمت مسکن، از محل وام بانکی تامین می‌شود و خرید مسکن، عملاً از محل درآمد (پس‌انداز)‌های آتی و نه پس‌انداز گذشته خانوار صورت می‌پذیرد (خانوار با پول نقد، اقدام به ساخت یا خرید مسکن نمی‌کند). تجارب سایر کشورها به‌ویژه کشورهای توسعه‌یافته نشان می‌دهد نسبت LTV با توجه به رتبه اعتباری مشتری، ۶۰ تا ۸۰ درصد و برای مشتریان دارای ریسک اعتباری حداقل (بهترین مشتری) به صد درصد ارزش ملک نیز می‌رسد. در دولت نهم و دهم به دلایل گوناگون، از جمله عدم توسعه بازار رهن و همچنین وجود برخی نگرانی‌ها درباره تاثیر افزایش وام خرید بر قیمت مسکن، سهم بسیار کمی از ارزش مسکن، به وسیله وام خرید مسکن تامین مالی می‌شود و خانوارها مجبور بودند بخش عمده‌ای از ارزش مسکن مورد نیاز خود را از طریق پس‌اندازهای گذشته و بازارهای غیر‌رسمی، تامین مالی کنند. در مجموع تصمیمات دولت یازدهم درباره افزایش وام خرید مسکن را لازم ولی ناکافی ارزیابی می‌کنم؛ از این‌رو انتظار می‌رود در گام‌های بعدی، با افزایش وام خرید مسکن، شاهد تاثیرگذاری بیشتر آن بر قدرت خرید متقاضیان مسکن، به‌ویژه در کلانشهرها باشیم.
 چه تفاوت‌هایی میان سبد سال ۹۶ تسهیلات خرید مسکن با سبد سال‌های ۹۴ و ۹۵ وجود دارد؟

در خصوص بانک‌های تجاری، ممنوعیت پرداخت تسهیلات خرید مسکن از سال ۹۴ مرتفع شد و همه بانک‌ها مجاز به ارائه وام بدون سپرده مسکن به متقاضیان در سه سقف ۶۰، ۵۰ و ۴۰ میلیون‌تومانی (به ترتیب در تهران، مراکز استان‌ها و همچنین شهرهای کوچک) شدند. در مصوبه جدید، بانک‌ها اجازه می‌یابند به زوجین متقاضی خرید مسکن در تهران، مراکز استان و شهرهای کوچک، به ترتیب ۱۰۰ میلیون، ۸۰ میلیون و ۶۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن پرداخت کنند. اما در خصوص بانک مسکن، موضوع متفاوت است. در این بانک، سقف تسهیلات اوراق مسکن زوجین در تهران پیشتر، ۱۱۰ میلیون تومان (تسهیلات خرید و تسهیلات جعاله) پرداخت می‌شد، اما هم‌اکنون سقف این تسهیلات به ۱۴۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. این ۱۴۰ میلیون تومان از سه بخش تشکیل می‌شود: ۱۰۰ میلیون تومان اوراق، ۲۰ میلیون تومان جعاله و ۲۰ میلیون تومان تسهیلات بدون اوراق است. تسهیلات اوراق خرید مسکن برای مجردها نیز که پیشتر، در تهران، ۷۰ میلیون تومان (۶۰ میلیون تسهیلات خرید و ۱۰ میلیون تسهیلات جعاله) پرداخت می‌شد، به ۹۰ میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند که شامل ۶۰ میلیون تسهیلات اوراق، ۲۰ میلیون تومان تسهیلات جعاله و ۱۰ میلیون تومان تسهیلات بدون اوراق است
ادامه در بخش دوم (منبع : برگرفته از سایت تجارت فردا و کانال تلگرامی بهروز ملکی)

قیمت آپارتمان در سهند تبریز

قیمت آپارتمان در سهند تبریز

قیمت آپارتمان در سهند تبریز

قیمت آپارتمان در سهند تبریز

قیمت آپارتمان در سهند تبریز
قیمت آپارتمان در سهند تبریز
قیمت آپارتمان در سهند تبریز

قیمت آپارتمان در سهند تبریز